Van egy kiállítás Magyarországon, pontosabban Vácott, amiről sose gondoltad volna, hogy ilyenünk is van. Ha azt hallja az ember, hogy múmia, akkor általában Egyiptom, Peru vagy a Himalája jégbe fagyott tetemei jutnak az eszébe. Pedig akár hiszed, akár nem, kishazánkban is találtak múmiákat, méghozzá nem is akármilyeneket!
Egy váratlan szerencsének köszönhető, hogy a váci domonkos rendi templomban különleges múmiákra leltek. 1994-ben, a templom felújítása közben a munkások egy titkos, elfalaztott kriptát találtak, amit több, mint 200 évig senki nem láthatott. Belül 265 kézzel festett koporsót találtak egymásra pakolva, azokban pedig a kripta száraz levegőjének és hőmérsékletének köszönhetően természetes úton mumifikálódott tetemeket.
Nem csak a testek voltak kiváló állapotban. A rózsafüzérek, a kézzel hímzett harisnyák egyformán épek maradtak, ezzel a kutatók egy igazi aranybányára bukkantak, ahol a történészek és néprajzkutatók megismerhették a 18. századi temetkezési szokásait és a mindennapi életet. Ezen kívül az orvostudomány is talált magának érdekességet: a tuberkulózis nyomait. Egy ausztrál tudós, Dr. Mark Spigelman az elmúlt 6 évet annak szentelte, hogy tanulmányozza a múmiákban talált baktériumokat, információkat szerezzen a DNS-ről ezzel is segítve a tuberkulózis gyógymódjainak a kutatását.
Az igazi különlegességét a leletnek mégsem a tökéletesen mumifikálódott testek adták, hanem a koporsók. Az egymásra halmozott koporsók díszítése rendkívül különlegesnek számít. Mindegyiket szép kézzel festett keresztek, virágok, bibliai idézetek, angyalok, koponyák, homokórák és Memento Mori feliratok díszítik. Ráadásul mindegyik koporsó más és más, nincs két ugyanolyan. A színek, minták, dekorációk, sőt a nyelv (vannak német, magyar és latin szövegek is) változatossága hihetetlen. A koporsók festése nem emlékeztet a gyászra, a halálra, inkább olyan, mintha örömteli eseményeket rögzítettek volna. Egy bányász koporsóján például nemcsak festett csontok és koponyák vannak, hanem csákány és lapát is. Mindegyikre a benne fekvő elhunyt életének a jellemzőit festették.
A leletek a templom kriptájában, a Memento Mori múzeumban vannak kiállítva.
Memento Mori Múzeum
Cím: 2600 Vác, Március 15. tér 19.
Tel: (30) 555-7306
Ha tetszett a cikk, akkor lájkold az oldalunkat, hogy mindig értesülhess a legfrissebb tartalmakról!
Ha szereted a különleges úti célokat, turisztikai látványosságokat, ha érdekelnek a kevésbé ismert természeti csodák, akkor látogass el a hivatalos weboldalunkra is: Itt se voltam – a rendhagyó utazási magazin
UPDATE!
Egy kedves olvasónk, Anita szólt, hogy nem teljesen igaz ebben a formában a cikk. Hát igen, ilyen az internet, összeszedjük az infókat innen-onnan, és néha belekeverednek téves adatok is. Szóval a képek többsége nem a Memento Mori Múzeumban készült, hanem a Természettudományi Múzeum Rejtélyek, sorsok, múmiák kiállításán, valamint a csákányos koporsó az nem egy bányász koporsója, hanem egy halálra utaló ábrázolás. Köszönjük!
Kedves Anita! Köszönjük a pontosítást:) Más múmiák viszont láthatók a Memento Mori múzeumban Vácott, szépséges tárgyakkal egyetemben, egy remek kiállításon!
Köszönöm a megjegyzést, hamarosan javítom ezek alapján 🙂 Nem vagyok szakértő, megpróbáltam összeollózni a cikket. Mindig hasznosak az ilyen hozzászólások szóval köszönöm!
Mindig örülünk, ha a Memento mori kiállítást promotálják, de a cikkben van néhány téves információ… A képek többsége nem az említett kiállításban készült, hanem a Természettudományi Múzeum Rejtélyek, sorsok, múmiák kiállításán. A koporsók éppen hogy tele vannak halálra utaló ábrázolásokkal – ezek egyike az említett csákány is. Szóval nem volt semmiféle bányász…
Érdekes gondolat. Így, hogy mondod, én sem örülnék neki :S
Érdekes.De nem örülnék neki, ha 300 év múlva valaki engem csodálna tátott szájjal a vitrin előtt.