Budapestre pont nem igaz a nevünk, mi szerint Itt se voltunk, viszont vannak olyanok, akik még nem jártak nálunk. Sok cikk születik kicsiny országunkról és annak fővárosáról, amelyek egy része komolyan, más része mókásan közelít meg minket. Találtunk most egy remek cikket, ami az utóbbi kategóriába tartozik. 22 dolog, ami megkülönbözteti Budapestet más nagyvárosoktól.
Vezetéknév elől
Ellentétben a világ országainak nagy részével, nálunk a vezetéknév van elől. Ez főleg azért vicces a külföldieknek, mert például angolul a first name, ami elsőt jelent ugye, nálunk pont hátul van. A last name pedig fordítva: szerintük hátulsó név, de mi ezt írjuk előre. Ráadásul mi -né raggal jelöljük a megházasodott nőket, míg máshol ez is ismeretlen
Van hivatalos névnap listánk
Nálunk szabályosan listát vezetnek arról a nevekről, amit adhatunk a gyerekeinknek, míg máshol nincs ilyen. Ha valaki egy TV műsorról akarja elnevezni a gyerekét, az nyugodtan megteheti, míg nálunk a hivatalos fiú nevekből és lány nevekből lehet választani. Ráadásul mi aztán meg is ünnepeljük a névnapot, úgy, mint egy születésnapot, és van a dátumban is rendesen névnap. Az ünneplés is ismeretlen más országokban.
Sok sok nulla a pénzben
Nem, ez most nem az értékét jelenti, bár ahhoz kapcsolódik. A külföldieknek ez is furcsa, hogy nálunk nagyon nagy címletek vannak. A legnagyobb értékű pénzünk a 20.000-es, míg Euróban 500 a maximum, míg angol fontból 100-as értékűt tudunk beszerezni. Ezek után tényleg furcsa lehet másoknak a sok nullánk. Ráadásul akár egy taxi útra is el tudod költeni a legnagyobb címletünket, ami még furibb nekik.
A nemzeti trafikok
Nos hát igen, ezt is kiemelte a külföldi újságíró. Dohányt venne a turista egy benzinkúton, boltban, újságosnál? Hát azt nem. Csakis a nemzeti dohányboltok kaptak ilyen jogkört. Szerencsére legalább egységes egyedi arculata van ezeknek a kis trafikoknak, amiről könnyen felismerheti a gyanútlan idelátogató.
Rengeteg kebab-os
Ez érdekes, hogy ezt is kiemelték 😀 Nem tudni, hogy a török 16. és 17. századi uralma miatt van-e, de olyan sok kebab-ost látni Budapest utcáin, mintha még mindig a törökök uralnák az országot. Nem elég, hogy ilyen sok van belőle, de még imádjuk is, az éjszakai falatozás (értsd részeg zabálás) egyik kedvenc eledele.
Trükkös WC lámpák
A naív turista bemegy a WC-be, és a sötétben elkezd forgolódni. Azt gondolja, hogy mozgásérzékelő fogja felkapcsolni neki a lámpát. Nos, nem. A legtöbb helyen vissza kell menni az előtérbe, megkeresni a lámpakapcsolót és kézzel felgyújtani azt. Nekem mondjuk nem szokatlan, de megértem a külföldiek gondolatait ezzel kapcsolatban.
Erős Pista és tejföl mindenen
A magyaroknak egyszerűen nem elég a só és a bors, amit az étteremben az asztalon látnak. A magyarok mindent megkennek egy kis erős pistával, hadd csípjen. És ha még ez sem elég, rengeteg kaját meglocsolnak még tejföllel is, legyen az leves, édesség vagy saláta. Külföldi szemmel ez igen szokatlan. Az én szememben pedig teljesen természetes 😉
fotó: Rudolf Árpád Kozsák
A rossz hangulat miatt a “front”-ot hibáztatjuk
Szemet szúrt az is a bloggernek, hogy a magyarok, ha rossz a hangulatuk, fáj a fejük, bármi bajuk van, mindig azt mondják: a front miatt van. Idegenként visszakérdeznek: milyen frontról beszélnek ezek? Hát az időjárásról. Ráadásul mivel nálunk állandóan fúj a szél, állandóan változik az időjárás, így állandóan rossz kedvünk van. A front miatt természetesen 🙂
Állandó beszédtéma: az időjárás
Ez határozottan kapcsolódik az előzőhöz. A magyarok állandóan elégedetlenek az időjárással. Van nálunk minden: kánikula, zimankó, ónos eső, na és persze a már említett állandó fronthatás.
Rengeteg szabadtéri szezonális fesztivál
Ehhez nincs mit hozzáfűzni: imádjuk a szabadtéri rendezvényeket. Ami meglepő lehet a külföldiek számára, hogy minden évszakban megtaláljuk az okot az összejövetelre, és egy kicsit talán túlzásba is visszük, gondoljunk csak a karácsonyi vásárokra: nincs olyan közterület Budapesten, ahol ne lenne valami kipakolós, vásáros buli. Viszont emiatt az is könnyen előfordul, hogy a turista megszeret egy helyet nyáron, és ha télen erre jár, zárva találja.
Az egészségügyi problémák hangos megvitatása
Ezt biztos mindenki ismeri: a buszon, az utcán, a boltban beszélgetnek a nyugdíjasok a saját állapotukról. Egyiknek a háta fáj, a másik rákontráz, hogy neki meg a feje, végül megállapodnak a gyógymódban. Mindezt teljes hangerőn. Mi megszoktuk. Az újságíró azt írja, kicsit azért idegesítő egész nap ezt hallani.
Asztalfoglalás ASAP
Aki új Budapesten, az meglepődve fogja látni, hogy az éttermek asztalán már kora délután kint van: Foglalt este 7-től. A vendég ezt furcsának találhatja, de nálunk az a szokás: amint lefoglalják az asztalt, már írják is ki rá. Persze addig, amíg jönnek a foglalók nyugodtan le lehet ülni a kis tábla mellé – már ha nem zavarja az embert, hogy 7-kor átadja a helyét másoknak.
A mindenható személyi igazolvány
A magyaroknak természetes, hogy mindenhova magukkal viszik a személyijüket, de a külföldiek sokszor ezt nem teszik meg, mivel nem tudják: a rendőrség bármikor bárkit megállíthat egy random igazolvány ellenőrzésre. Azt se tudják, hogy ha nincs náluk személyi, akár be is vihetik őket az őrsre.
Opcionális jegy a tömegközlekedésre
A világ más tájain is vannak bliccelők, de a magyarok ezt profi szinten művelik. Ha elterjed, hogy egy vonalon nem jár ellenőr, akkor nagy valószínűséggel a bérleteseken kívül senkinek nincsen jegye. Amit megfigyelt a blogger: ha ellenőrnek látszó ember száll fel egy járatra, hirtelen rengetegen leszállnak. Sőt, sokan eleve a bejárathoz közel állnak meg, hogy legyen idő menekülni.
Kivárni a sorodat szintén opcionális
Egyszerűen mi nem szeretünk sorban állni, ez van. Sok helyen az emberek beállnak szépen a sor végére, és kivárják, míg sorra kerülnek. Nálunk viszont mindenki láthatja, hogy sokan előre mennek, előznek, bevágnak mások elé. Mondván nekik nagyon sürgős. Idegesítő. De ez van.
A káromkodás nemzeti sport
Kiemelkedően nagy mennyiségű kifejezésünk van a káromkodásra. Cifrábbnál cifrábbakat tudunk odaszólogatni. Érthetően meglepő ez mondjuk egy angol nyelvterületről érkezett vendégnek, mert míg ők maximum 2-3 káromkodást tudnak, mi akár percekig el tudjuk húzni. A repülőtérre érkező magyarul nem tudó turisták is egyből felismerhetik a jellegzetes szófordulatainkat.
Drámai és kemény veszekedések
Legyen szó sportról, politikusokról vagy bármiről, mi nagyon tudunk vitázni. Illetve nem is nagyon, hanem hangosan és erőteljesen. Ahogy pedig mondjuk egyre több pálinka fogy, mi is egyre intenzívebben vitázunk. Hát igen, a hűvös vérű angolok, németek vagy épp a hollandok ebből a szempontból is elbújhatnak mögöttünk 😀
Előre beállított központi fűtés
Ezt is megemlítik. Furcsa nekik, hogy nálunk vannak központi helyről irányított fűtés rendszerek, és megvan a fűtés szezon kezdetének és végének is az időpontja. Nagyon meglepődhet az a vendég, aki ilyen helyen száll meg, és fázni kezd. Nem fog tudni fűtést kapcsolni, az tuti. Megoldás: a jó magyar pálinka.
A magyar nyelv
Ettől teljesen készen vannak. Azt mondják, ha valaki ideérkezik, egyszerűen lefagy ettől a nyelvtől. Totálisan ismeretlen és érthetetlen hangzásával összezavarja az ember fejét. Szerencsések vagyunk: nekünk ez a csodálatos nyelv az anyanyelvünk.
A kutyabarát kávézók teljesen természetesek
Kiemelkedően jó hely Budapest állatbarát kávézók és kocsmák szempontjából. Hihetetlen mennyiségű olyan hely van nálunk, ahova be lehet ülni egy kutyával is akár kávézgatni, iszogatni. Ha Budapesten étterembe jár az ember, akkor nem elég, hogy bemehet a kutyájával, de sokszor a pincér még hoz is egy kis tál vizet a kedvencnek.
Az italt dl-ben és cl-ben mérjük
A törvény szerint a kocsmáknak, éttermeknek ki kell írni, mennyibe kerül az adott italból egy liter. Mi pedig kérhetünk 2-3 dl-t, vagy 2-4cl-t. Ezt azért szeretjük, mert könnyebb összehasonlítani az árakat. Tudni kell viszont, hogy pálinkából dl-t vagy cl-t kell kérni, mert könnyen elszaladhat a turistával a ló.
A “napi menü”
Végül az utolsó jele annak, hogy valaki még nem ismerős itt, az az, hogy ebédre nem napi menüt kér. Ezt a kedvezményes kaját rendelik nagyon sokan. 10-11 óra között kitalálják, melyik 2 vagy 3 fogásos ebédet ennék, és utána rendelnek vagy elmennek a helyre. Hogy ez miért érdekes a cikkírónak, nem tudom, mindenesetre azt mondja: akkortól hívhatod Budapestet otthonodnak, ha már te is napi menüt rendelsz ebédre.
És te? Mennyire érzed magad budapestinek? Mennyire ismertél rá magadra ezen tulajdonságok alapján?
Várjuk a véleményeiteket!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: